      
Sarjad Viimati poodi lisatud raamatud Uued raamatud (2021, 2020)
ANTIIK
Aabitsad 1 uus Aforismid, tsitaadid, mõtteterad 1 uus Aiandus, mesindus 5 uut Ajalugu, poliitika 3 uut Alternatiivmeditsiin 2 uut Arhitektuur 2 uut Arvutid, elektroonika 1 uus Atlased Ehitus ja remont Elulood, mälestused Eneseabi 4 uut Esoteerika 1 uus Filosoofia 1 uus Folkloor Fotoalbumid Fotograafia, filmitehnika Hobid ja vaba aeg 3 uut Huumor 2 uut Ilu ja tervis 1 uus Ilukirjandus 1 uus Jooga ja Pilates Juriidika, õigus Jõulud Katastroofid, õnnetused, kuriteod Keel ja kirjandus Keeleõpikud Kehakultuur Kleepsuraamatud Kodundus 1 uus Kokaraamatud 6 uut Kombed ja etikett Kultuur Kunst 1 uus Käsitöö 3 uut Laste tegelusraamatud Lastekasvatus 5 uut Lasteraamatud 8 uut Loodus Loomad, linnud Luule Majandus, äri Meditsiin 2 uut Muusika Mängud Nipiraamatud Noortele 1 uus Näidendid Perioodika Pildiraamatud, koomiksid 4 uut Populaarteadus Psühholoogia 5 uut Religioon Seks 1 uus Sport Suhted 6 uut Sõidukid Sõnastikud, leksikonid 1 uus Teatmikud 1 uus Tervis 3 uut Toiduained, joogid 4 uut Toitumine 5 uut Turism Täppisteadused 1 uus Veganlus, vegetaarlus 1 uus Väikelaste raamatud 1 uus Värvimisraamatud, värviraamatud Õpikud 4 uut
|
„Vanane väärikalt” on pehmekaaneline raamat, 160 lk; 17,0 × 22,8 cm; ↔ 1,2 cm; 406 g. Raamatu seisukord: uus.
Raamat „Vanane väärikalt” on SAUE laos, saame postitada või kontorisse tuua tellimisjärgsel päeval.
„Vanane väärikalt” – tutvustus
Vananemine pole haigus! Haigeks ei jääda vanadusest, vaid tsivilisatsiooni põhjustatud tõbedest, mis saavad alguse valest eluviisist ja saastatud keskkonnast, kus me tänapäeval elame. Vananemine on vältimatu protsess: me sünnime, me elame ja me kaome. Normaalne kulumine viib meid tasakesi surma poole nagu kõiki elusolendeid. Vanadusega seotud haigused aga pole vältimatud. Naturopaatias arvatakse, et haigused saavad alguse prügist organismis. See tähendab rakkude ainevahetuse ja omastamata toitainete jääke. Alain Rousseaux’ sõnul on niisugused kasutamata jääkained surnud ollus, mis koormab organismi ja vähendab selle elujõudu.
Rakkude vananemine Kõik meie miljardid rakud on programmeeritud. Neil on oma ettemääratud eluiga: mõned surevad paari tunniga, teised elavad päevi ja kuid, olenevalt nende rollist. Rakud uuenevad pidevalt, nagu näiteks naha- või luurakud, tehes seda erinevas rütmis. Epidermise uuenemine võtab aega kolm-neli nädalat. Selle aja jooksul muutub tüvirakk keratinotsüüdiks, mis lõpuks irdub. Iga päev langeb meie nahalt miljoneid surnud keratinotsüüte (see on samuti ketenduse põhjus). Ka luukude on pidevas muutumises, mille käigus luu moodustub ja vananeb. Mitte kõik luud ei uuene samas tempos. Näiteks kederluu rakud uuenevad nelja kuuga. Vanusega jäävad kõik protsessid pikaldasemaks ja algab mehhaaniline kulumine. Kuid seda on võimalik aeglustada. Gravitatsioon ja mehhaanilised jõud (koormus lihastele ja luudele) mõjutavad luid otseselt. Seega saab füüsiliste harjutustega luude uuenemist soodustada.
Millised on vananemise põhjused?
Geneetilised põhjused Rakkude elu reguleeritakse rakutuumas. Tuum sisaldab geene, mis säilitavad ja kannavad edasi pärilikkust (DNA). Just pärilikkus määrab, kuidas me funktsioneerime. DNA võib sisaldada ka vigu, mis võivad põhjustada organite kahjustusi ning tulenevalt sellest haigusi ja eluea lühenemist. Siinkohal räägin ma muidugi ainult ühest võimalikust vananemise põhjusest ja õnneks ei puuduta see meid kõiki.
Mittegeneetilised põhjused: vabad radikaalid kui oksüdatiivse stressi käivitajad
Vabad radikaalid Mida see täpsemalt tähendab? Iga aatomi sees on tuum, mille ümber tiirlevad paarikaupa elektronid. Paaritu arvuga aatomist saab vaba radikaal (ebastabiilne hapnikumolekul), mis püüab oma üksiku elektroni ühendada mõne teise elektroniga. Seda tehes käitub ta agressiivselt ja teisi molekule kahjustavalt. Lõpptulemusena lõhub vaba radikaal terveid rakke.
Rakk koosneb molekulidest, mis omakorda koosnevad aatomitest (rakust mõõtmatult väiksemad).
Esimene võimalus, kuidas vabad radikaalid tekivad, on normaalne ja loomulik. See on meie rakkude elutegevuse, täpsemalt rakuhingamise tulemus. Seega, iga kord, kui sisse hingame, moodustuvad organismi kasutatud hapniku tagajärjel vabad radikaalid. Väljaspool normaalset eksisteerib teisigi viise vabade radikaalide tekkeks, neid on liigagi palju, põhjuseks peamiselt ebatervislik elustiil ja keskkonnategurid: – saasteained, pestitsiidid, toidulisandid, konservandid; – UV-kiirgus; – vale toitumine, sealhulgas alkohol; – tubakasuits; – emotsionaalne stress; – modifitseeritud, transgeensed toiduained või hormoonidega turgutatud loomade liha; – ravimid; – haavad, kirurgilised operatsioonid, nakkushaigused.
Oksüdeerumine, mille vabad radikaalid kaasa toovad, on sarnane roostele, mis metalli hävitab, ainult et vabad radikaalid ründavad meie kudesid ja rakke, kiirendades nende vananemist. Õnneks oskab meie intelligentne organism toota antioksüdante, mis püüavad vabad radikaalid lõksu. Need on järgmised molekulid: – superoksiiddismutaas (SOD); – glutatiooni peroksüdaas (GPX); – haptoglobuliin; – tseroluplasmiin; – albumiin. Samuti võitlevad vabade radikaalide vastu A-, C- ja E-vitamiin, mida meie keha ise ei tooda. Vananedes või väliste tegurite toimel, nagu näiteks ebatervislik eluviis või kahjulikud keskkonnamõjud, läheb tasakaal paigast ja meie organism on normaalsest rohkem oksüdeeritud. Seda nimetatakse radikaalseks ehk oksüdatiivseks stressiks.
Paraku olukorras, kui vabade radikaalide tootmine on liialt hoogustunud, võib meie enda antioksüdantide varu osutuda ebapiisavaks, et neutraliseerida kudedele ja rakkudele tekitatud oksüdatiivseid kahjustusi. Vabad radikaalid on enneaegse vananemise peamine põhjus. Teadusuuringud on näidanud, et vabad radikaalid on seotud paljude haiguste tekkega: – artriit; – pigmendilaigud nahal; – kasvajad; – astma; – hall kae; – liigesevaevused; – degeneratiivsed haigused, nagu Alzheimeri tõbi ja polüskleroos. Vabade radikaalide vastu võitlemiseks on oluline üle vaadata oma söögiharjumused ja võtta menüüsse looduslikke antioksüdante sisaldavad toiduained. Aga arvestage siiski, et kui te tarvitate pidevalt lisaks antioksüdante, võib kergesti tekkida olukord, mil teie organism muutub nende ise tootmiseks liiga laisaks. Seega on kõige kasulikum süüa laias valikus värskeid aed- ja puuvilju, sest just need varustavad teid suure hulga antioksüdantidega.
• C-vitamiin Suurepärane antioksüdant, mis on eriliselt tõhus just kaed põhjustavate vabade radikaalide vastu.
Millistes toiduainetes leidub C-vitamiini? C-vitamiini on eriti palju värvilistes puu- ja aedviljades, kuid neid tuleks tarbida värskelt. – Apelsin, sidrun ja teised tsitruselised – Maasikad, mustikad, vaarikad, kirsid – Punane paprika, tomatid – Avokaado – Brokoli, spinat, rohelised lehtköögiviljad – Kartuli toormahl, mida võib osta ökopoodidest või veelgi parem, teha ise kodus – Petersell Tähelepanu! C-vitamiin on õrn: see ei talu kuumust, samuti vähendavad selle toimet vesi ja õhk. C-vitamiin on vesilahustuv. C-vitamiinil on ka omadus taastekitada E-vitamiini, mis on samuti antioksüdant. Tasub teada, et kui antioksüdant on vaba radikaali neutraliseerinud, ei saa ta seda enam teist korda teha. Loovutades osa endast vabale radikaalile, muutub antioksüdandi molekulaarne koostis. Mis aga puudutab E-vitamiini, siis saab C-vitamiin seda protsessi tagasi pöörata.
• E-vitamiin Samuti suurepärane antioksüdant ja organismile äärmiselt vajalik. E-vitamiin mängib elutähtsat rolli, takistades kolesterooli oksüdeerumist ja nn halva kolesterooli (LDL-kolesterool) ladestumist arteritesse. Seega vähendab E-vitamiin südamehaiguste ja ajuveresoonkonna häirete riski. E-vitamiin kaitseb ka vererakkude membraane, eriti just punaseid ja valgeid vereliblesid (osa immuunsüsteemist).
Millistes toiduainetes leidub E-vitamiini? – Mandlid, sarapuu-, maa- ja parapähklid, Kreeka pähklid – Avokaado – Päevalille-, oliivi-, maisi-, maapähkli- ja saflooriõli – Teraviljad – Konserveeritud sardiinid koos luudega, mis sisaldavad fosforit ja E-vitamiini – Spinat – Spargel – Muna (kollane peab jääma vedelaks) – E-vitamiin on rasvlahustuv, see tähendab, et selle omandamiseks on tarvis rasva. Ka vabad radikaalid on erinevad: mõnda neist saab neutraliseerida veeslahustuvate, teisi aga rasvlahustuvate antioksüdantidega.
• Seleen Seleen on jälgelement. Seleenil endal antioksüdatiivsed omadused puuduvad, kuid ta teeb koostööd E-vitamiiniga, kaitstes organismi paljude kasvajate, ateroskleroosi, müokardiinfarkti ja ajuveresoonkonna kahjustuste eest.
Millistes toiduainetes leidub seleeni? – Kalad – Mereannid – Liha ja rupskid – Munad – Kuivatatud viljad – Täisteratooted – Pähklid, eriti parapähklid
• Karotenoidid Veel ühed väga tõhusad antioksüdandid. Karotenoidid on kollased, punased, oranžid ja rohelised värvipigmendid, mida leidub paljudes taimedes. Arvukaid karotenoide saab eristada värvuse järgi: näiteks lükopeen (punane), luteiin (roheline), beetakaroteen (oranž). – Beetakaroteen, mida leidub rohkesti just porgandites, on võimas antioksüdant. Ta kaitseb kudesid vabade radikaalide eest ning aitab ära hoida mitmeid kasvajavorme, eelkõige nahavähki. Samuti on beetakaroteen kasulik südame-veresoonkonna häirete ennetamisel. – Lükopeen: seda punast värvi karotenoidi sisaldavad tomatid, paprika ja punased tšillipiprad. Lükopeen on toiduainete seas erandlik, sest selle bioloogiline omastatavus paraneb, kui aedvilju õlis kuumutada. Tomatikastmes, mida on valmistatud oliiviõliga, on seega rohkem lükopeene kui toores tomatis. Lükopeenid kahandavad eesnäärme- ja kopsuvähi riski ning kaitsevad nahka liigse päikesekiirguse põhjustatud vabade radikaalide eest. – Luteiin on efektiivne kollatähni kärbumise ja halli kae moodustumise vastu. Seda rohelist värvi karotenoidi leidub brokolis, spinatis ja teistes rohelistes aedviljades.
Millised toiduained sisaldavad karotenoide? – Porgand – Tomatid – Munakollane – Datlid – Mango – Apelsin – Kurkum – Brokoli, spinat ja kõik rohelised lehtaedviljad
Hea teada: avokaadost saab karotenoidid – lükopeeni ja beetakaroteeni – tänu rasvale kätte parimal viisil. Tavaliselt võimaldavadki rasvad puu- ja köögiviljades sisalduvate vitamiinide ja toitainete paremat imendumist, niisiis mõelge, kui geniaalne leiutis on vinegrett!
Edasi lugege juba Anne Victoria Fargepalleti ja Madira Sardancourti raamatust Vanane väärikalt. Nõuanded, kuidas jääda terveks ja nooreks: toitumine, harjutused …
Vanane väärikalt. Nõuanded, kuidas jääda terveks ja nooreks: toitumine, harjutused … sisukord
Mis on vananemine? See pole haigus! Rakkude vananemine Millised on vananemise põhjused? Geneetilised põhjused Mittegeneetilised põhjused Vabad radikaalid / oksüdatiivne stress
Vananemist kiirendavad tegurid Eluenergiat hävitavad tegurid Seedeelundkonna nõrkus ja soolestiku mikrofloora häired Elujõuta toit Teadlik või teadmatu lihaste ülekoormus Istuv eluviis Ametialane alastimuleeritus Päikesepuudus Oksüdatiivne stress Vaimne ülekoormus Psühhoaktiivne isoleeritus Kaugenemine loomulikust keskkonnast Ideaalide kadumine Keskkonna saastatus Mõttetegevus Haiguste põhjused Jääkainete kuhjumine Vitaalsuse vähenemine Ülierutuvus Saastatus
Kuidas parandada oma tervislikku seisundit ja vananeda muretult? Toitumine Füüsilised harjutused Näpunäited füüsilisteks harjutusteks Mõned nõuanded Kõndimine Energeetilised harjutused – Qigong – Puukallistamise asend – Jooga – Ülespoole plangu asend – Pool-rohutirtsuasend – Pranayama – Feldenkraisi meetod Lihaste tugevdamine Kukkumiste vältimine – Kuidas tõusta, kui olete kukkunud – Tasakaalu parandamine – Egiptuse jooga rütmiharjutus – India jooga asend ekapadasana: asend ühel jalal – Kerge pearingluse korral: Jalandhara bandha: kaelalukk – Kuidas tõusul või trepil paremini hakkama saada – Käsi – Vaagnapõhi ja lahkliha – Lihaste pinguldamine – Jooga – Nägemine – Jooga silmadele: põhiharjutused – Naturopaatia – Venitamine – Venitamine püstiasendis – Venitamine istudes – Vaimne tervis – Loobumine Õppida või mitte õppida – Mälu, tähelepanu- ja keskendumisraskused – Stress – Mediteerimine – Hooldaja-hooldatav – Kas vananemine toimub peas? – Huumor ja rõõm – Rahurikkus – Loomulik headus – Silmapaistvad eakad – Madira Sardancourti lõppsõna Hingamine, füüsiline ja vaimne lõõgastus – Hingamine – Uni – Enesetäiustamise erinevad meetodid..
Revitalisatsioon Tagasipöördumine inimesele bioloogiliselt omase toitumise juurde Tarbige raskesti omastatavaid toiduaineid väikestes kogustes Tärklis Liha Puudujääkide korvamine Mineraalained Korrapärase füüsilise aktiivsuse taastamine Puhkamine Uni Uneapnoe Paast Happe-aluse tasakaal Kuidas stressiga kõige paremini toime tulla? Pöördosmoosiseade Kõhukinnisus Mõned halva une põhjused ja võimalikud lahendused Öine ärkamine Mõned nõuanded paremaks magamiseks Südame koherentsus
Vanusega seotud haigused ja patoloogiad Menopaus Sümpaatiline ja parasümpaatiline närvisüsteem Juuksed Nahk Hambad ja igemed Osteoporoos Eesnääre Reuma Artroos Artriit Kõrgvererõhutõbi „Paksude” ehk 2. tüüpi diabeet
Raamatuga „Vanane väärikalt” seonduvad märksõnad: vananemine (biol.), vanemaealised, eakad, tervis, tervishoid, tervislik toitumine, vaimne tervis, joogaharjutused, füüsiline aktiivsus, tervislik eluviis, haigused, ennetav meditsiin, eneseabi, tervisenõuanded
Raamatu „Vanane väärikalt” ilmumisandmed: Sinisukk, 2020
×![]()
Soovitame lisaks väljaandele „Vanane väärikalt” vaadata ka neid trükiseid:
|