Ostukorv
Kirjavara raamatupood
Otsing 


NB! Soovi korral iga ostuga kaasa kingitus! Vt Kingitused, tasuta kraam.

NB! Raamatust „Kudumise meistriklass” on saadaval rohkem kui üks variant.
Palun vaadake täpsemat infot altpoolt.
Teemad: Käsitöö, meisterdamineHobid ja vaba aeg

Kudumise meistriklass
Üle kahekümne praktilise õppetunni ja viieteistkümne kauni mustri


„Kudumise meistriklass” on kõvakaaneline raamat. Raamatu seisukord: uus.

Kudumise meistriklass Üle kahekümne praktilise õppetunni ja viieteistkümne kauni mustri kaanepilt – front cover

Hind: 16.96


Koostaja: Juliet Bernard.


Inglise keelest tõlkinud Liia Tammes.


Originaali pealkiri: Knitting masterclass: with over 20 technical workshops and 15 beautiful patterns.


Toimetanud Liia Kuusk.
„Kudumise meistriklass” – tutvustus


Kudumisajakirja The Knitter peatoimetaja Juliet Bernard kirjutab raamatu Kudumise meistriklass eessõnas nii:
Kudumise muudab nauditavaks see, et alati on õppida midagi uut. Selleks võib olla sõbra antud väike nõks kudumisõhtul või ebatavaline tehnika, mida oma töös kasutada.
Kui me 2009. aastal andsime esimest korda välja ajakirja The Knitter (kuduja), oli meie eesmärgiks suunata ajakiri kogenud kudujatele, olenemata kus maailma otsas nad olid. Kuid ajakirjal on sellest suurem vastutus. Meie avaldatud mustrid, kasutatud tehnikad ja disainerite loovus peavad kõik koos meie lugejaid inspireerima.
Seetõttu otsustasime igasse oma numbrisse lisada meistriklassi rubriigi. Nii saame oma lugejatele õpetada midagi uut, arendada nende oskusi ning võib-olla isegi näha nende käsitööd hoopis uue nurga alt. Kudujatena õpime pidevalt midagi uut ning loodame, et see raamat viib lugejat kudumismeistriks saamisel veidigi edasi. Olen nautinud meie meistriklasside taaslugemist ning projektide valimist, mis õppimise käigus loodetavasti inspireerivad, erutavad ja intrigeerivad ka Teid.

Kord kuus ilmuva kudumisajakirja The Knitter uus raamat koondab endas ajakirjas ilmunud erinevaid tehnikaid tutvustatuna populaarse meistriklassi artiklikogu. Tuntud kudumisekspertide sammsammulised õpetused julgustavad kudujaid eksperimenteerima. Täpsed juhendid on illustreeritud fotodega, selgitades, kuidas pealtnäha keerulisi tehnikaid vähese vaevaga kududa.
Kudumisraamatust leiate õpetusi kahepoolseks, täiusliku pitsi, steekide ja palmikute kudumiseks. Samuti tutvustatakse mitmete silmuste loomise meetodeid: Kitcheneri silmust, Fair Isle’i mustreid ning kombineeritud kudumist. Iga peatüki lõpus leiate mustri, mille järgi õpitut kasutada.


Mõned näidisleheküljed raamatust Kudumise meistriklass. Üle kahekümne praktilise õppetunni ja viieteistkümne kauni mustri


Lõngade valimine ja asendamine

Kudujatena ostame tihti mustreid mõeldes, et saame kasutada oma tagavarades olevat lõnga, või hakkab poes meeldima lõng, mida esialgu millekski kududa ei oskakski. Lõnga asendamine teisega võib tunduda üsnagi raske – hoolimata sellest, et need on sama jämeduse ja kaaluga. Kuidas teada, kas see lõng sobib ning kuidas lõpptulemus välja hakkab nägema? Lugege erinevaid vihjeid ja tehnikaid, mida tasub teada selleks, et lõng ja muster omavahel kenasti kokku sobima hakkaksid.

Suurepäraste lõngavalikute tegemine

– Jane Crowfoot

Lõngade jämedus

Lõngade jämeduse võrdlustabel raamatust Kudumise meistriklass. Üle kahekümne praktilise õppetunni ja viieteistkümne kauni mustri

Juhendis märgitud lõnga vahetamiseks võib olla Teil mitmeid põhjuseid. Näiteks paljude vanade juhendite korral enam ei toodetagi vastavat lõnga. Mustri looja elab teisel mandril ning kasutab seal kättesaadavaid lõngu ning Teie peate leidma oma riigist mustri kudumiseks sobiva lõnga.
Üks põhjus lõnga vahetamiseks võib olla ka juhendis viidatud lõnga omaduste sobimatus. Näiteks võite kududa beebile mõeldud rõivast ning soovite valida midagi pehmemat või koote hoopis kellelegi, kes on villa suhtes allergiline. Võib-olla Teile ei meeldi teatud tüüpi lõngast kududa.
Et leida oma projekti jaoks parim asenduslõng, peate arvesse võtma mitut erinevat olulist aspekti. Meie eesmärgiks on anda Teile igaks olukorraks õige otsuse tegemiseks juhtnööre. Lõnga omadused määravad ära kolm asja: selle ehitus, koostis ja jämedus.
Kiud kedratakse ühekordseks lõngaks. Mõned lõngad koosnevadki ühekordsest kedratud lõngast, paljud aga koosnevad mitmest lõngast kokku korrutatud lõngast. Seda nimetatakse ka lõnga ehituseks. On ka teistsuguseid võimalusi ühekordse lõnga jämedamaks lõngaks muutmiseks, nagu näiteks heegelahelad, kuid mitmekordsed lõngad on kõige tavapärasemad.
Lõnga koostist on laias laastus kolme eri tüüpi, mis põhinevad saamise tüübile: loomsed, taimsed või sünteetilised.
Traditsiooniliselt määrab lõnga jämeduse see, mitmest ühekordsest lõngast see on kokku korrutatud. Mida rohkem lõngu on koos, seda jämedam on lõng. Tänapäeval on lõnga jämeduse määramisel kasutuses lõnga paksus ja koetihedus.

Lõnga koostis

Erinevatel kiududel võivad olla täiesti erinevad omadused – mõelge näiteks, kuidas tundub kašmiir kõrvutatuna puuvillasega. Need on ilmselgelt täiesti erineva soojuse ning pehmusega. Aga 50 g kuuekordses puuvillase lõnga keras on umbes 120 m lõnga, samas kui samade omadustega kašmiirlõnga on lõngakeras umbes 220 m. Seetõttu on sama suure tüki kudumisel puuvillasest lõngast ese tunduvalt raskem. Selliseid asju tuleb kindlasti lõnga asendamisel arvesse võtta.

Lõnga jämedus

Et saada juhendi järgi võimalikult sarnast tulemust, tuleb lõng asendada võimalikult sarnasega ja seda nii lõnga koostise kui ka jämeduse poolest. Leheküljel 11 on tabel, kus on näidatud erineva jämedusega lõngade nimed, tavapärane koetihedus ja kudumisvarraste jämeduse info.
Alati ei saa lõnga nime või lõngavööl oleva info järgi kindlaks teha selle jämedust. Vaadake lõngavööl olevat lõnga infot ning võrrelge seda raamatus oleva tabeliga ning leidke valitud lõnga jämedus.

Koetihedus

Teie proovilapi koetihedus väljendub proovilapi 10 cm ruudu sisse jäävate silmuste ja ridade arvus: enamik mustreid annavad ideaalse koetiheduse info, nagu ka suurem osa lõngavöösid. Oluline on saavutada mustris antud koetihedus. See garanteerib, et valmis ese on soovitud suurusega ning selle valmistamiseks kulub õige kogus lõnga.
Kui suudate silmuste tiheduse saavutada, kuid ridade tihedus ei klapi, siis võib-olla kasutate veidi teise paksusega lõnga kui originaalis kirjeldatu. Kui soovite kasutada lõnga, mis vastab silmuste tihedusele, kuid mitte ridade tihedusele, siis jälgige, et need kohad juhendis, mis olenevad ridade arvust, ei pruugi tulla õige pikkusega. Kui juhendis on kirjas enamasti vajaminevad pikkused, siis ei tohiks kudumisel probleeme tekkida. Samas peate arvatavasti ostma juurde lõnga, kui ridade arv on suurem kui juhendis kirjas (ning vähem lõnga, kui koote vähem ridu kui juhendis kirjas).
Paksematel lõngadel on vähem ridu 10 cm kohta, kui peenema lõngaga kootud tükil, millel on sama silmuste tihedus. Seega võiksite otsida teise veidi paksema või peenema lõnga.

Lõnga asendamine

Kui olete otsustanud lõnga asendada, peate hindama, millist lõnga valida. Kõige lihtsam on jääda sama jämedusega lõnga juurde, kuid isegi siis on mõned asjad, mida tasub tähele panna, ning mõned arvutused, mida eelnevalt teha.

Proovilapi kudumine

Et oma õiges valikus täiesti kindel olla, kuduge hea suurusega proovilapp. See ei lase mitte ainult hinnata valmiva kudumi langevust, vaid võimaldab hinnata ka seda, kas suudate kududa ette antud koetihedusega.
Looge nii palju silmuseid, et saate ühe suuremat sorti proovilapi – ideaalis umbes 15 cm laiuse. Kui juhendis antakse 10 cm koetiheduse info, siis lisage veel pool ette antud silmuste arvust, et saaksite lapi suurusega 15 cm.
Seejärel kuduge juhendis antud mustrit, kuni valmis töö osa on ruudukujuline. Kuduge silmused maha ning peske ja vormige proovilapp.
Nüüd saate hakata oma koetihedust mõõtma ning valmivat kootud kangast hindama. Kas proovilapp näeb välja selline, nagu soovite valmivat eset näha – näiteks piisavalt tihe mantli jaoks või piisavalt õhuline pitssalli jaoks?
Proovige proovilappi üle oma käeselja panna ning vaadake kuidas kootud kangas langeb. Näiteks jaki või sokkide puhul ei ole vaja väga langevat kangast, aga õhtuse pluusi või salli puhul on see oluline.
Võrrelge meie kahte proovilappi: roheline proovilapp langeb kenasti, kuid punane on palju jäigem – pilti vaadake kudumisraamatu leheküljelt 12.
Lõpuks vaadake proovilapilt seda, kas Teie valitud lõng sobib valitud tehnika kudumiseks. Kas värvimuutused on ühtlased? Kas palmikud tulevad piisavalt esile? Kas pitsipind on piisavalt õhuline? Kui Te olete oma proovilapiga rahul, saate arvutada, kui palju lõnga vajate kudumiseks.

Lõngakoguse arvutamine

Juhendis on alati kirjas, kui palju lõnga on vaja osta vastava eseme kudumiseks. Kui Te ei kasuta juhendis märgitud lõnga, tuleb ka ostetava lõnga kogus ümber arvutada.
Vajaminevate lõngakerade arvu arvutamiseks leidke originaallõnga kogupikkus ning jagage see oma valitud lõnga ühes keras oleva lõnga pikkusega.
Näiteks. Teie juhendis on kirjas kaheksa kera lõnga, kus on 160 m lõnga 100 g lõngakeras. See tähendab, et vajate kokku 8 × 160 m = 1280 m lõnga. Teie valitud lõng on aga 80 m / 50 g keras, seega vajate 1280 / 80 = 16 kera lõnga.

Aran-lõngast proovilapp

Me kudusime erinevatest aran-tüüpi lõngadest kolm proovilappi. Kõik kooti 5 mm kudumisvarrastega ning neil on sama arv silmuseid reas ning sama arv ridu, kuid valmis tulemus on kõigi puhul väga erinev – pilti vaadake kudumisraamatu leheküljelt 13.
1. proovilapp (vasakul): Manos del Uruguay Wool Clasica (aran; 100% villa; 126 m / 100 g). See on kõige suurem proovilapp. Silmused tulevad kenasti esile ning lapp tundub piisavalt püsiv. Lõnga veidi ebaühtlane olek muudab keerduva mustri samuti ebaühtlasemaks, kuid proovilapi püsiv olek muudab selle suurepäraseks jaki lõngaks (3).
2. proovilapp (keskel): Debbie Bliss Luxury Tweed Aran (aran; 85% vill, 15% angoora; 88 m / 50 g). Selle lõnga tviidine olemus peidab palmikute mustri. Proovilapp tundub veidi pehmem kui Manos del Uruguay proovilapp ning on veidi väiksem.
3. proovilapp (paremal): Louisa Harding Thistle (aran; 60% meriinovill, 40% beebialpaka; 90 m / 50 g).
See proovilapp on neist kolmest kõige väiksem ning see langeb kenasti.

Proovilapid raamatust Kudumise meistriklass. Üle kahekümne praktilise õppetunni ja viieteistkümne kauni mustriLõnga ja varraste hoidmine

Kudumisvarraste käes hoidmine on üks raskemaid asju, mida kudumise juures peab selgeks õppima. Ärge laske end heidutada, kui Te sellega kohe hakkama ei saa – pärast järgneva lugemist läheb see kergemaks. Varraste hoidmise tehnika oleneb sellest, kuidas plaanite edaspidi kuduma hakata, kuid Te ei pruugi seda veel teada. Te võite hoida lõnga oma paremas või vasakus käes. Kui Te hoiate lõnga paremas käes, on see brittide moodi; kui Te hoiate lõnga vasakus käes on see kontinentaalne kudumisstiil. Kuigi algul tundub see kummaline, on pärast mõningast harjutamist kumbki varraste hoidmise moodus suhteliselt lihtne. Proovige mõlemat ning leiate üsna ruttu just Teile sobiva viisi.

Inglise meetod

See on Inglismaal ning USAs kasutatav kõige tavapärasem meetod. Kudumisvardad on paremas ja vasakus käes erinevalt.
1. Hoidke silmustega kudumisvarrast oma vasakus käes. Keerake lõng ümber parema käe väikese sõrme ning tooge see nimetissõrme ja keskmise sõrme vahelt üles.
2. Hoidke teist kudumisvarrast paremas käes, võttes vardad pöidla ja nimetissõrme vahele, nagu hoiaksite pliiatsit. Parema käe nimetissõrm kontrollib lõnga pinget, seega on oluline hoida lõnga veidi tugevamalt selle sõrme ümber.
Lõnga ja varraste hoidmine: Inglise meetod. Kudumise meistriklass. Üle kahekümne praktilise õppetunni ja viieteistkümne kauni mustri

Šoti meetod

Nagu nimi ütleb, hoitakse sedasi kudumisvardaid ja lõnga Briti saarte põhjaosas. Mõned kudujad topivad parema kudumisvarda otsa seda meetodit kasutades käe alla.
1. Hoidke silmustega kudumisvarrast oma vasakus käes. Keerake lõng ümber parema käe väikese sõrme ning tooge see nimetissõrme ja keskmise sõrme vahelt üles.
2. Hoidke teist kudumisvarrast paremas käes, võttes vardast pealtpoolt kinni, nagu hoiaksite nuga. Parema käe nimetissõrm kontrollib lõnga pinget, seega on oluline hoida lõnga veidi tugevamalt selle sõrme ümber.
Lõnga ja varraste hoidmine: Šoti meetod. Kudumise meistriklass. Üle kahekümne praktilise õppetunni ja viieteistkümne kauni mustri

Kontinentaalne meetod

See meetod on kõige rohkem levinud Mandri-Euroopas. Samuti leiavad paljud vasakukäelised, et see on nendele sobiv tehnika, kui nad koovad paremakäelisena.
1. Hoidke silumustega kudumisvarrast oma paremas käes. Keerake lõng ümber vasaku käe väikese sõrme ning kerige see nimetissõrme ümber ning tooge üles. Seejärel võtke kudumisvarras koos silmustega oma vasakusse kätte.
2. Hoidke teist kudumisvarrast paremas käes, võttes vardast pealtpoolt kinni. Vasaku käe nimetissõrm kontrollib lõnga pinget, seega on oluline hoida lõnga veidi tugevamalt selle sõrme ümber.
Lõnga ja varraste hoidmine: Kontinentaalne meetod. Kudumise meistriklass. Üle kahekümne praktilise õppetunni ja viieteistkümne kauni mustri

Vasakukäeliste meetod

Arvatavasti sobib see meetod kõige paremini vasakukäelistele, kuigi kõik kudumistehnikad nõuavad kahe käe kasutamist ning paljudel vasakukäelistel pole probleemi kududa paremakäelistele mõeldud meetodit kasutades.
1. Hoidke silmustega kudumisvarrast oma paremas käes. Keerake lõng ümber vasaku käe väikese sõrme ning kerige see nimetissõrme ümber ning tooge üles.
2. Hoidke teist kudumisvarrast vasakus käes, võttes vardast pealtpoolt kinni. Vasaku käe nimetissõrm kontrollib lõnga pinget, seega on oluline hoida lõnga veidi tugevamalt selle sõrme ümber.
Lõnga ja varraste hoidmine: Vasakukäeliste meetod. Kudumise meistriklass. Üle kahekümne praktilise õppetunni ja viieteistkümne kauni mustri

Joonised kudumisvarraste käeshoidmise erinevate meetodite kohta leiate raamatu Kudumise meistriklass. Üle kahekümne praktilise õppetunni ja viieteistkümne kauni mustri lehekülgedelt 154–155.

Tehnika lihvimine
Kui Te olete võimeline juba kudumisvardaid kontrollima, ignoreerige neid mõnda aega ja õppige lihtsalt kuduma. Te võite kudumisvarraste hoidmise tehnikat hiljem edasi lihvida.


Juliet Bernardi toimetatud raamatu Kudumise meistriklass. Üle kahekümne praktilise õppetunni ja viieteistkümne kauni mustri sisukord


Eessõna
Meistritest
Disaineritest

Lõngade valimine ja asendamine

1. projekt. Sedgemoori kampsun

Silmuste loomine ja mahakudumine
2. projekt. Elwoodi müts

Erinevad kudumisstiilid
3. projekt. Nexuse sokid

Palmikud
4. projekt. Bairdi krae
5. projekt. Palmikutega padjakatted

Vabastav pits
6. projekt. Kuldsete viljapeadega pitsrätt

FAIR ISLE’I TEHNIKAD
7. projekt. Moodne kevadine barett

Kujundamine ja sobitamine
8. projekt. Karmiinpunane V-kaelusega kampsun

Steegid
9. projekt. Milne’i vest

Venitatud silmustega mustrid
10. projekt. Abella padi

Kahepidised kudumid
11. projekt. Cuthberti sall ja müts

Ringselt kootud triibud
12. projekt. Scooteri sokid

Kitcheneri silmus
13. projekt.
Väänleva puuvõõrikuga sokid

Kõverad read
14. projekt. Charlestoni padi

Lõnga ja varraste hoidmine
Teisendused
Lühendid
Register
TänusõnadRaamatu Kudumise meistriklass register


Sellest kudumisraamatust leiate infot järgmiste kudumisasjade kohta:

2 × 2 soonik
3D-efekt venitatud silmustega

Abella padi
Aran-lõngast proovilapp
astmed, vältimine

Bairdi krae

Charlestoni padjad
Cuthberti sall ja müts

elupäästjad, pitsile
Elwoodi müts

Fair Isle’i tehnikad

heegelahel, silmuste loomisel
heegeldatud äär ja steegid
heegelnõelad

ida stiilis kudumine
istuvus, hästiistuvus

juhendid:
• kahepoolse mustri kudumine joonise järgi
• mustri muutmine alternatiivsete lõngadega
• muutmine vastavalt kehakujule
• pitsi jaoks
• suurendamine ja vähendamine

kahandamine
kahepoolne kudumine
kahtepidi vaadeldav topeltkudumine
kampsun, Sedgemoor
kampsunid:
• karmiinpunane V-kaelusega kampsun
• Milne’i vest
• Sedgermoori kampsun
karmiinpunane V-kaelusega kampsun
keerdsilmused
• palmikujoonistel
keha mõõtmine
Kitcheneri silmus
koetihedus
• ebaühtlane
• kahepoolsel kudumil
• lõtvade ja pinges silmuste vältimine värvivahetusel
• palmikusilmsutega
• õhksilmused
kombineeritud kudumine
kottis silmused, vältimine
krae, Baird
kujundamine ja sobitamine
• lühikeste ridadega kujundamine
• pihaosa kujundamine
kujundamise vardad
kuldsete viljapeadega pitsrätt
kumerused, loomine

läänelik kudumisstiil
lõhestamine
lõngad:
• asendamine
• Fair Isle’i tehnikad
• hoidmine
• jämedus
• kahega kudumine
• koostis
• lõngakoguse arvutamine
• mustri muutmine lõngade muutmisega
• pitsilõngad
• vene ühendus
• poolitamine
• ühendamine
• valimine
lõngajooksud, Fair Isle’i
lõngaotste peitmine, Fair Isle’i

maagiline aas
Milne’i vest
mosaiikmustrid venitatud silmustega
mustrid:
• palmikumustrid
• pitsimustri lugemine
mütsid:
• Cuthberti müts
• Elwoodi müts
• moodne kevadine barett

Nexuse sokid

padjad:
• Abella padjad
• Charlestoni padjad
• palmikutega padjakatted
palett, värvi
palmikud
pitsi kudumine
pitsisilmuste harutamine
pitsi harutamine
pitsi vormimine
proovilapid

ringselt silmuste loomine ja mahakudumine
ringsed triibud
rändav astmeta triip

sall, Cuthbert
sall, kuldsete viljapeadega pits
Sedgemoori kampsun
silmused:
• Kitcheneri silmus (kokkukudumine)
• silmuste lugemine
• steegi stabiliseerimine sumustega
• venitatud silmustega värvilised mustrid
silmuste loomine ja mahakudumine
• heegelahelale silmuste loomine
• Judy Beckeri maagiline silmuste loomine
• kahepoolne topeltkudumine
• lõng üle varda märkamatu silmuste loomine
• ringselt
silmuste loomise ja mahakudumise servade ühendamine
Scooteri sokid
suurused, õige valik
sokid:
• Nexuse sokid
• Scooteri sokid
• sokivarba kudumine
• väänleva puuvõõriku muster
soonik, kombineeritud ja läänelik
spiraalsed triibud
sukavardad
steegid

vardad: hoidmine
• palmikuvardad
• ringvardad
• sukavardad
• suuruse vahetamine
• varraste suurused
varrukad:
• varruka pikkus
• varruka kujundamine
vene ühendused
venitatud silmustega värvide segamine
venitatud sumustega värvilised pinnad
vest, Milne’i
väikese diameetriga kudumine ringselt
värvid:
• ja triibud
• katsetamine
• veninud ja pingul silmuste vältimine värvivahetusel
• venitatud sumustega mustrid
• värvide asendamine Fair Isle’i mustris
• värvipalett
• värviratta kasutamine
• õmblusteta värvivahetus
väänleva puuvõõrikuga sokid
vöökoha kujundamine

õlaõmblused, lühikeste ridadega kujundamine
õmblemine
õmblusteta kudumine


Raamatuga „Kudumise meistriklass” seonduvad märksõnad: kudumid, mustrid, silmuskudumine, käsiraamatud, 1ply, 2ply, 4ply, aran, chunky, super chunky, cobweb, lace, fingering, sport, light worsted, worsted, heavy worsted, bulky, super bulky, ühekordne lõng, pitsilõng, neljakordne lõng, sokilõng, kuuekordne lõng, aran-lõng, jäme lõng, eriti jäme lõngRaamatu „Kudumise meistriklass” tehnilised andmed


„Kudumise meistriklass” on kõvakaaneline raamat, 160 lk; 19,4 × 25,2 cm; ↔ 1,8 cm; 716 g.


Raamat „Kudumise meistriklass” on Laos nr 1, saame postitada või kontorisse tuua samal või esimesel TÖÖPÄEVAL.


Raamatu „Kudumise meistriklass” ilmumisandmed: Sinisukk, 2013


ISBN/EAN: 9789949340644 (978-9949-34-064-4)

Ostan „Kudumise meistriklass” hinnaga 16.96
Raamatust „Kudumise meistriklass” on olemas ka järgmised eksemplarid


Kudumise meistriklass
Kõvakaaneline raamat.
160 lk; 19,4 × 25,2 cm; ↔ 1,8 cm; 716 g.
Seisukord: uus raamat, pole lahti tehtud, aga kuna loomu poolest vilets kaanematerjal, siis on kaanel kahjustused.
Ilmumisandmed: Sinisukk, 2013

Koostaja: Juliet Bernard.


Tõlkinud Liia Tammes.


Originaali pealkiri: Knitting masterclass: with over 20 technical workshops and 15 beautiful patterns.


Toimetanud Liia Kuusk.

Asub Laos nr 1, saame postitada või kontorisse tuua samal või esimesel TÖÖPÄEVAL.

Ostan selle eksemplari hinnaga 9.99

Soovitame lisaks väljaandele „Kudumise meistriklass” vaadata ka neid trükiseid:


Betoon
Betoon

22.92


© Kirjavara OÜ • Registrikood 12272560 • kirjavara(ätike)kirjavara(punkt)ee • +372 501 5525